בשנים האחרונות עלתה המודעות לסגולות הרפואיות של הקנאביס, ובשל כך משרד הבריאות מאפשר לחולים במחלות מסוימות ותחת תנאים מסוימים לקבל רישיון לצריכת קנאביס רפואי המאושר על פי החוק. יחד עם זאת, חשוב לדעת כי קנאביס רפואי מוגדר כקו טיפול אחרון – כלומר רק לאחר שהחולה מיצה את הטיפול בתרופות קונבנציונליות הוא זכאי לקבלת רישיון ומרשם לצריכת קנאביס רפואי.

 

אילו מחלות מאפשרות קבלת מרשם לקנאביס רפואי?

הזכאות לקבלת קנאביס רפואי כפופה לרשימת ההתוויות של משרד הבריאות (נוהל 106). המחלות המאפשרות קבלת רישיון ומרשם לקנאביס רפואי הן מחלות סרטן, אפילפסיה, קוליטיס, קרוהן, פרקינסון, טרשת נפוצה, תסמונת טורט, תסמונת פוסט טראומטית, איידס וכן מוענק אישור לאנשים הסובלים מכאבים כרוניים ולחולים סופניים. אם אתם סובלים מאחת המחלות האלו, ייתכן ואתם זכאים לרישיון לצריכת קנאביס רפואי.

ניצני מריחואנה רפואיים על אישור רפואי

מהם התנאים לקבלת רשיון לצריכת קנאביס רפואי?

לכל מחלה יש את התנאים שלה לקבלת מרשם, ויש לבחון היטב אם אתם עומדים בקריטריונים לזכאות לקבלת מרשם לקנאביס רפואי בהתאם לנוהל 106. כך לדוגמה, אנשים הסובלים מהפרעה פוסט טראומטית זכאים לקבלת אישור בתנאי שאין להם עבר פלילי, שהם סובלים מפוסט טראומה לפחות 3 שנים, שאין להם היסטוריה של שימוש בסמים, שהם מוגדרים נכים בלפחות 30 אחוז ושהם מיצו לפחות שני טיפולים תרופתיים במשך חודשיים לכל הפחות.

 

פנייה לרופא

אם אתם עומדים בתנאים ובקריטריונים לקבלת קנאביס רפואי, עליכם לגשת לאחד מהרופאים המוסמכים לרשום קנאביס רפואי שעברו הכשרה מתאימה בתחום ועברו קורס של משרד הבריאות. רופאים אלו נמצאים במרכזים רפואיים ובקופות החולים בכל רחבי הארץ.

 

כאשר פונים לאותם רופאים במסגרת שירותי הרפואה הציבורית, הרופאים יכולים לנפק בעצמם את הרישיון לצריכת קנאביס ואת המרשמים. הם עושים זאת באמצעות תוכנה המיועדת לכך ללא התערבות של משרד הבריאות.  אם החלטתם לפנות לאחד מהרופאים באופן פרטי, על הרופא לשלוח למשרד הבריאות את בקשתכם ויק״ר (היחידה לקנאביס רפואי מטעם משרד הבריאות) תחליט אם לאשר את הבקשה.

 

רוב הרופאים מספקים את המרשמים והרישיון לצריכת קנאביס באופן פרטי. הביקור הראשון אצל הרופא ברפואה הפרטית לצורך קבלת רישיון כרוך בעלות כספית שנעה בין 800 עד 1,500 שקלים, בעוד שעלות הביקור הראשון אצל הרופא ברפואה ציבורית עומדת על 278 שקלים.

 

חולי סרטן יכולים לפנות בהליך מהיר לאחד מ-30 הרופאים המוסמכים לרשום קנאביס רפואי שנמצאים בבתי החולים הפזורים ברחבי הארץ. הנפקת הרישיון עבור חולי סרטן נעשית באופן עצמאי ללא התערבות של משרד הבריאות, ולרוב הבקשה מאושרת בתוך 24-48 שעות.

 

חשוב לדעת כי ישנה אפשרות לפנות לכל רופא (כולל רופא משפחה) גם אם לא הוסמך להעניק מרשם לקנאביס רפואי, ולבקש ממנו שיכתוב המלצה עבורכם לקבלת רישיון ומרשם לקנאביס רפואי. הרופא ישלח את ההמלצה ליק״ר , ואם ההמלצה תאושר תקבלו רשיון. יחד עם זאת, עדיף להגיע לרופא המומחה למחלה ממנה אתם סובלים.

 

יש להגיע לרופא עם היסטוריית הטיפולים שלכם ועם מרשמי התרופות הקונבנציונאליות שקיבלתם למחלתכם. אם סבלתם מתופעות לוואי כתוצאה מהטיפול הקונבנציונלי או שהטיפול כלל אינו עזר לכם, יש לציין זאת בפני הרופא. אם הרופא הנפיק עבורכם המלצה לצריכת קנאביס רפואי, הוא יפרט מהו המינון המומלץ עבורכם ובאיזה סוג של צריכת קנאביס מדובר – שמן קנאביס, תפרחות, קפסולות וכו. לרוב מטופלים חדשים בקנאביס יקבלו מרשם לקנאביס רפואי עם אחוזי THC נמוכים יותר.

רופא מחזיק שמן קנאביס

התנהלות מול משרד הבריאות

במידה וניגשתם לרופא ברפואה הציבורית הוא ינפיק לכם את הרישיון בו במקום. אך אם הגעתם לרופא פרטי, עליכם להמתין לקבלת אישור של יק״ר. הרופא יעביר את המלצתו בטופס מקוון ליחידה, ובמקביל עליכם להעביר את הטופס למספר הפקס: 02-6474810. יש לוודא את הגעת הפקס בטלפון – 08-6268000. התשובה לגבי בקשתכם תימסר לכם בין שבועיים לחודשיים.

 

רכישת קנאביס רפואי

לאחר אישור הבקשה, תוכלו לרכוש את הקנאביס הרפואי כפי שמופיע לכם במרשם וברישיון, דרך בתי המרקחת. בדרך כלל הרישיון הראשון לצריכת קנאביס רפואי מאפשר לכם לרכוש עד 30 גרם קנאביס. ישנה אפשרות לבקש מקופות החולים החזר כספי על תשלום הקנאביס הרפואי אם אתם עומדים בתנאים מסוימים.

שימו לב שלרוב אישור לצריכת קנאביס רפואי תקף למשך חצי שנה. אם תרצו להאריך את התוקף, תידרשו לבקש את הליך הבקשה מחדש.

שירות הלקוחות שלנו פה בשבילכם
מזומנים ליצור עימנו קשר, נשמח לענות ולסייע
לייעוץ אישי
התקשרו עכשיו : 077-8208209

או השאירו פרטים ואנו נחזור אליכם: